Skip to content

اجرای آزمایشی طرح تسهیم درآمد فروش بلیت سینما از مبدأ

طرح تسهیم درآمد فروش بلیت سینما از مبدأ توسط شرکت آریاتک به صورت آزمایشی در تهران به اجرا درآمد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آریاتک، طرح تسهیم درآمد فروش بلیت سینما از مبدأ که در چند سال اخیر یکی از دغدغه‌های سینماداران و دفاتر پخش بوده، پس از بررسی‌های فراوان و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم، از ماه گذشته توسط این شرکت به صورت آزمایشی در شهر تهران به مرحله‌ی اجرا درآمده است.

زهرا وصله‌چی، مدیرعامل آریاتک با بیان این که در حوزه‌ی اکران سینما، علی‌رغم وجود یک روند تثبیت شده، تاکنون شفافیت و نظم مالی لازم در فروش بلیت سینما چه در گیشه و چه در پلتفرم‌های آنلاین هنگام تسویه حساب با سینماداران، صاحبان اثر و دفاتر پخش وجود نداشته است که این امر موجب ایجاد یک نارضایتی در میان تمامی ذی‌نفعان گردیده؛ تصریح کرد: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد و باعث نارضایتی ذین‌فعان گردیده، این است که سهم درآمدی ایشان توسط برخی از سینماداران با وقفه‌های بسیار طولانی به حسابشان واریز می‌گردد که این وقفه‌ها متاسفانه گاه به یک سال و بیش‌تر نیز می‌رسد.

وی افزود؛ با پیشرفت‌های فنی در زیست‌بوم فناوری مالی کشور، شرکت آریاتک طرح تسهیم از مبدا را در اواخر سال گذشته به سازمان سینمایی کشور ارایه داد که به تصویب رسید. با راه‌اندازی این طرح، درآمد تمام ذی‌نفعان ناشی از فروش بلیت در همان لحظه دریافت از مشتری، در مبدأ تفکیک شده و به حساب ایشان واریز می‌گردد.

براساس این گزارش؛ طرح تسهیم درآمد از مبدا بدین صورت خواهد بود که پس از پرداخت مبلغ بلیت خریداری شده توسط مشتری از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان و یا درگاه الکترونیک سامانه‌های آنلاین، سهم درآمدی سینمادار به همراه سهم مالیات پرداختی به حساب سینمادار و سهم سایر ذی‌نفعان به کیف پول در نظر گرفته شده واریز می‌گردد که پس از 24 ساعت قابل برداشت توسط صاحبان اثر و یا دفاتر پخش خواهد بود.

لازم به ذکر است که در این شیوه، ذی‌نفعان حداکثر ظرف 48 تا 72 ساعت به سهم درآمدی خود دست پیدا می‌کنند که تفاوت بسیار چشم‌گیری نسبت شیوه‌ی تسویه حال حاضر دارد و به همین دلیل این طرح ضمن ایجاد یک شفافیت مالی بی‌نظیر، رضایت تمام ذی‌نفعان مالی از جمله صاحبان اثر و دفاتر پخش و نیز کاهش هزینه‌های حسابداری سینماداران را برای پلتفرم در پی خواهد داشت.

گفتنی است؛ پس از تصویب سازمان سینمایی و فراهم آمدن زیرساخت‌های فنی توسط شرکت آریاتک، از مرداد ماه گذشته این طرح به صورت پایلوت و آزمایشی در سینما فرهنگ تهران در حال اجرا و بهره برداری است.